Heini Riitahuhta, gryta, "Anemone", porslin signerad Heini Riitahuhta 2005.
Blommotiv mot ljus grön fond. Höjd 21 cm. Diameter 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre kantnagg.
Visats på Arabia Museums galleri 2005