Ilmari Lappalainen

(Finland, 1918-2006)
Ilmari Lappalainen
(Finland, 1918-2006)

Ilmari Lappalainen, fåtölj, "Rex", Asko, 1900-talets mitt.

Fast stoppad klädsel. Lackade ben. Knappar och dekorband i ryggen. Stämpelmärkt. Total bredd 87 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 104 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Smärre fläckar.

Utropspris
400 EUR