Kupa i opalglas, delvis målad kopparskärm, fäste i gjutjärn. Djup 30 cm, bredd 23 cm, höjd ca 20 cm.
Åldersrelaterat slitage. Spår av målfärg, Bucklor. Ej funktionstestad. Rostangrepp.