Vägglampor / utebelysning, 2 st, Sähköliikkeiden Oy (SLO), Finland 1930-40-tal.

Kupa i opalglas, delvis målad kopparskärm, fäste i gjutjärn. Djup 30 cm, bredd 23 cm, höjd ca 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Spår av målfärg, Bucklor. Ej funktionstestad. Rostangrepp.

Utropspris
250 EUR