Erik Tidstrand

(Sverige, 1876-1944)
Erik Tidstrand
(Sverige, 1876-1944)

Erik Tidstrand, bordslampa modell 29595, Nordiska Kompaniet 1930-tal

Godronnerad pelare av valnöt på rund mässingsfot, lackerad skärm med knopp av mässing, för två ljuspunkter, diameter ca 36 cm, höjd ca 46,5 cm

Ej funktionstestad. Repor. Märken. Slitage på basens yta.

Formgivare

Erik Tidstrand var chef över Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1901 till sin pensionering 1943. Värt att notera att han började sin karriär hos Leja eller KM Lundberg, de företag som senare slogs samman och bildade Nordiska Kompaniet 1902. Tidstrand anses vara en av de mest betydande belysningsarkitekterna inom svensk belysningshistoria under 1900-talets första hälft. Han utmärkte sig genom sitt framgångsrika samarbete med andra framstående arkitekter, inklusive Ivar Tengbom, Carl Bergsten och NK:s chefsarkitekt Axel Einar Hjorth. Tillsammans förverkligade de idéer till armaturer för en rad betydande projekt, såsom Konserthuset, Tändstickspalatset, M/S Kungsholm, Tössebageriet och Centrum-huset i Stockholm. Tidstrands armaturer uppmärksammades internationellt och ställdes ut på flera prestigefyllda utställningar, inklusive Världsutställningen i Paris 1925, Världsutställningen i Barcelona 1929, Stockholmsutställningen 1930, Världsutställningen i Paris 1937, med flera. Hans arbete var en del av idealet under Swedish Grace och bidrog till att forma den samtida belysningsindustrin.

Utropspris
10 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95