Bestickuppsättning, 30 delar, silver, S:t Petersburg, Viborg och Helsingfors 1873-1920.

Snarlik modell.
6 matgafflar, längd 20,5 cm, stämplade J.V. Aarne, Viborg 1919.
6 matknivar, längd 25 cm, S:t Petersburg, 1882-89.
4 matskedar, längd 14,5 cm, samt
12 teskedar, Erik Johan Sistonen, S:t Petersburg 1873. En av matskedarna från 1882-1889, stämplad AS.
2 smörknivar, längd 19 cm, Helsingfors 1920

Total vikt 1017 g, exklusive knivar med stålblad.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Matknivarnas skaft med lödda tennlagningar, senare blad, Hackman. Monogramgravyr.

Utropspris
600 EUR