Årgång 1 - 50 (1906-1950) gröna klotband. Årgång 51 - 74 flertalet i bruna klotband, två årgångar obundna. Samt ca 160 obundna tidskrifter 1974 - 2015
Åldersrelaterat slitage. Ej helt genomgångna.
Utgivna av Naturhistoriska Museet fram till sent 1990-tal.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13