Karmstol, västsvensk rokoko, 1700-tal.

Stol av bonad björk. Svängda ben med fotkryss och ball-and-claw fötter.Lös stoppad sits. Svängda armlän. Balusterformad ryggbricka. Sitthöjd 43, bredd 61, höjd 101 cm.

Skador. Lagningar. Kompletterad.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13