Stolar, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.

Ramverk med skuren dekor och rosetter, fast stoppad rygg samt sits. Bladhölstrade kannelerade ben. Bredd 54 cm, sitthöjd 45 cm, tot. höjd 89 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Förstärkningar.

Utropspris
250 EUR