En korg/skål gjord av europeiska silvermynt.

Mynten från 17/1800-tal. Oval form på fyra fötter, genombrutna sidor. Höjd ca 9 cm, längd ca 37 cm. Vikt ca 1360 g.

Skrapmärken, slitage.

Utropspris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13