Bägare, 3 st, delvis förgyllt silver, 1800-tal

Släta bägare utan fot, med invändig förgyllning samt med förgyllning upptill.

Johan Petter Grönvall, Stockholm 1814. Höjd 8,5 cm, vikt 107 gram.
Johan Alfred Rosenquist, Västervik 1859. Höjd 6 cm, vikt 63 gram (med gravyr "Carl" på livet).
Möjligen Petter Magnus Wallengren, Ystad 1850. Höjd 5 cm, vikt 29 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02