Stjärnkikare, Carl Zeiss, Jena Nr 7413, 1900-talets början.

Vitlackerad. Med tripod i metall. Medföljer förstorande linser; 30X f 40 mm, 67X f 18mm, 96X f 12,5 mm, 171X f 7 mm, solbländglas. Tubens längd i lådan ca 127 cm. Stativets höjd 167 cm. Kikaren placerad i original träfodral med tillbehör.

Senare målning. Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.

Enligt uppgift servad för 10 år sedan.

Utropspris
1 700 EUR