Aune Siimes, skål, porslin, signerad AS Arabia.
Äggskalsporsling, invändigt reliefdekor. Diameter 17 cm.
Åldersrelaterat slitage.
En gåva från Aune Siimes till Kyllikki Salmenhaara innan den övergick till den nuvarande ägaren.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10