Madeleine Pyk – en samling F769

Aune Siimes

(Finland, 1909-1964)
Aune Siimes
(Finland, 1909-1964)

Aune Siimes, skål, porslin, signerad AS Arabia.

Äggskalsporsling, invändigt reliefdekor. Diameter 17 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

En gåva från Aune Siimes till Kyllikki Salmenhaara innan den övergick till den nuvarande ägaren.

Utropspris
250 EUR

Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219