J. Mynttinen, kaffekanna och sockerskål, silver, Helsingfors 1932.

Bukig modell med raka åsar och uppsvängda hänklar. Dekor av blommor och blad. Höjd 13-25 cm. Vikt 1290 gram.

Smärre slitage. Kaffekannans lock sitter löst. Isoleringar saknas.

Proveniens

Familjen Nikula, Helsingfors.

Utropspris
8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13