Skrivbord, Lysberg&Hansén, Danmark, 1900-talets första hälft, Chippendale-stil.

Fanérad med valnötsrot. Bordsskivan konturerad, sarg med fem lådor, på kraftiga cabriolleben med skuren dekor samt med claw-and-ball-fötter. Brickmärkt i låda. Längd 140, djup 75, höjd 75 cm.

Ställvis slitage och märken. Smärre fanérskador. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13