Bägare, delvis förgyllt silver, Martin Bernström (1742-1779/82), Härnösand.

Konformad, dekor av vågband, godronnerad fotring. Åldermansranka. Höjd 9 cm, diameter 7,8 cm. Vikt 91 g.

Smärre anlöpningar på insidan. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
250 EUR