Vas, penselvas samt urna med lock, porslin, Kina, sen Qingdynasti samt 1900-tal.

Vas med haxagonal form, dekorerad i underglasyrblått med motiv av figurer och hus i ett bergigt landskap, höjd 43 cm.
Penselvas med cylindrisk form, dekorerad i emaljfärger med fåglar i blommande träd, höjd 28,5 cm.
Urna med lock, dekorerad i Famille Rose med figurscener, blommor och fåglar, höjd 29 cm.

Något slitage. Vissa bränningsdefekter.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13