Meissen, matservisdelar, 68 delar, porslin, "Lökmönstret"/"Zwiebelmuster", Tyskland, tidigt 1900-tal.

Bestående av:
6 tallrikar, diameter 22,5 cm.
4 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
6 assietter, diameter 19,5 cm.
6 assietter, diameter 15,5 cm.
Fat med genombruten kant på hög fot, diameter 24,5 cm.
(skålfatet tredjesortering, foten förstasortering).
8 assietter med genombruten kant, diameter 21 cm.
8 assietter med genombruten kant, diameter 15,5 cm (6st tredjefortering)
2 tallrikar med genombruten kant, diameter 24 cm (en tredjesortering).
2 skålfat, diameter 14,5 cm.
2 fat, längd 22,5 cm.
Senapsburk med lock och sked, på fat, diameter 15,5 cm (locket naggat).
Rund karott med lock, diameter 18 cm.
Vinägerkanna med propp, höjd 16 cm (nagg).
Sockerruska, höjd 18 cm (propp saknas).
2 saltkar, längd 10,5 cm.
4 kvadratiska saltkar, 4 x 4 cm (2 med nagg).
4 smörtaxar, längd 9,5 cm.
6 äggkoppar, 6,5 cm.
Tekopp med fat, förgylld kant, fatets diameter 13,5 cm (smärre nagg).
Bricka, längd 39 cm (tredjesortering).

Smärre slitage. Nagg.Tredjesortering. Vissa bränningsdefekter.

Smörsnäckor (ett par, Kina), skadad ljussläckare, kanna (av annan tillverkare) samt ett stort tvådelat naggat fat medföljer.

Utropspris
12 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13