Matservis, flintgods, "Davenport Willow", Booths, England, tidigt 1900-tal.

Tryck kinesiserande dekor i blått. Bestående av:
Terrin med lock, längd 30,5 cm.
18 mattallrikar, diameter 23,5 cm.
16 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
9 djupa tallrikar, diameter 20,5 cm.
17 assietter, 20,5 cm.
12 assietter, diameter 18,5 cm.
11 assietter, diameter 16,5 cm.
2 skålar, diameter 14 cm.
10 äggkoppar, höjd 6 cm.
Karott med lock, diameter 23,5 cm.
Bålskål, diameter 28,5 cm.
Runt fat med handtag, bredd 28 cm.
5 serveringsfat, längd 23-38,5 cm.
2 ovala karotter, längd 26-31 cm.
2 karotter med konturerad form, längd 29,5 cm.
Fat, längd 21,5 cm.
Såssnipa på fat, längd 20,5 cm.
8 tekoppar med fat, fatens diameter 16 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Krackelyr. Sprickor. Enstaka delar med lagningar.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69