Aune Siimes

(Finland, 1909-1964)
Aune Siimes
(Finland, 1909-1964)

Aune Siimes, krämkoppar, 12 st, porslin, signerade AS ARABIA, 1950/60-tal.

Äggskalsporslin med räfflad dekor.
12 koppar med fat och 11 lock, koppens diameter 8,5 cm, fatets diameter 11 cm.

Ett lock saknas. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
250 EUR