Magnus Fryberg, sockerskål med lock, silver, Jönköping 1830. Empire.

Rund, delvis godronnerad skål med uppsvängda hänklar. Välvt lock med dekor av blad och druvklasar, krönt av papegoja sittande på en gren. Rund fot med bladbårder i två nivåer, fötter i form av lejontassar med bladanfanger. Båda delarna stämplade, foten med otydlig årsstämpel. Bredd 22, höjd 27,5 cm. Vikt 862 gram.

Smärre slitage. Smärre bucklor.

Utropspris
5 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13