Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

Eliel Saarinen, möblemang, 5 delar, "Blue suite" för Adelta, Finland 1980-tal.

Målad björk. 4 stolar, med genombrutet ramverk, med geometrisk dekor, lös stoppad sits. Plakettmärkta Made in Finland by Adelta Oy. Numrerade 835, 840, 842 och 866. Bredd 64 cm, djup 55 cm, sitthöjd 46 cm, totalhöjd 77 cm. Tyget formgivet av Irma Kukkasjärvi.
Bordet plakettmärkt med nr 162, höjd 73 cm, bredd 77 x 77 cm.

Märken. Färgbortfall. Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Utropspris
500 EUR