1637406

Heikki Orvola

(Finland, Född 1943)
Heikki Orvola
(Finland, Född 1943)

Heikki Orvola, glasservis, 111 delar, "Aurora", Nuutajärvi Notsjö, Arabia och IIttala, 1900-talets slut.

Bestående av:
4 öl-/burgundglas, höjd 21 cm.
33 rödvinsglas, höjd 19,8 cm.
29 vitvinsglas, höjd 20,5 cm.
18 champagnestrutar, höjd 26,5 cm.
11 snapsglas, höjd 18,3 cm.
16 likörglas, höjd 17,2 cm.
Formgiven 1972. Flertalet etikettmärkta. Enstaka exemplar med etsad signatur. Medföljande originalförpackningar.

Obetydligt ytslitage. Enstaka repor. Någon variation i utförande beroende på tillverkare.

Utropspris
5 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13