Fujiwo Ishimoto, vas, keramik, signerad och märkt i massan, Arabia, Finland.
Mörkblå och orange glasyr, räfflad yta. För väggupphängning. Längd 36,5 cm. Diameter ca 3,2 cm. Numrerad 378/500
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.