Kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, silver, bl.a. GEWE, Malmö 1973. Rokokostil.

Kaffekanna i bukig modell med uppsvängd hänkel, rik dekor av blommor, blad och rocailler. Höjd 19 cm. Vikt 786 gram. Sockerskål och gräddkanna med svenska imortstämplar. Bukig modell med rik dekor av blommor och blad. Höjd 4,5-7,5 cm. Vikt 145 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13