Takkrona, 1800-talets första hälft.

Mässingsstomme behängd med prismor, krönande plym, central stam med blått glasklot, för tre ljus. Höjd 55 cm, bredd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage. Enstaka senare prismor. Enstaka prismor saknas. Smärre skador.

Utropspris
400 EUR