Mässingsstomme behängd med prismor, krönande plym, central stam med blått glasklot, för tre ljus. Höjd 55 cm, bredd 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Enstaka senare prismor. Enstaka prismor saknas. Smärre skador.