Arne Jones E1299

Jakob Berg trädgårdsmöbel 7 dlr "Ballare" för Fritz Hansen Danmark sent 1900-tal

Teak, sitthöjd ca 47 cm, stapelbara, bord med två iläggsskivor à 50 cm, ca 196x90x74 cm

Bruksslitage. Märken. Smärre fläckar. Repor.

Jakob Berg (1958–2008) var en dansk industridesigner som inspirerades av former som fångade hans blick. Han ansåg att ergonomiska former och materialval borde spegla hans sociala reflektion och allomfattande inställning till livet. Han tog examen från Kungliga Danska Konsthögskolan 1987 och arbetade med olika danska och internationella företag och fick flera utmärkelser för sitt arbete.

Utropspris
30 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13