Kerstin Hörlin-Holmquist

(Sverige, 1925-1997)
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)

Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.

Stomme av betsad och lackerad mahogny med spjälad rygg och sidor, lösa dynor i sits och rygg. Sitthöjd 43 cm, bredd 73 cm, höjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.

Utropspris
350 EUR