Carl Theodor Staaff, tillskriven

(Sverige, 1816-1880)
(Sverige, 1816-1880)

Carl Theodor Staaff, "Oscar I" (1799-1859)

Duk 81 x 67 cm.

Färgbortfall, krackelerad.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Skebo Herrgård i Roslagen. Bruksherrgårdens ägare brukspatron Knut Michaelson var god vän till Oscar II som besökte bruket. Enligt notering a tergo har målningen tidigare tillhört prinsessan Eugénie (1830-1899).

Utropspris
12 000 SEK