Karmstolar, ett par, sent 1800-tal, Louis XVI-stil.

Stomme av valnöt med skuren dekor av akantuslöv och bladsnitt. Textilklädda sitsar och ryggar. Sitthöjd 41, bredd 65, höjd 95 cm.

Senare klädsel. Lagningar. Ett armlän något löst. Stommen med ställvis märken och något slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69