Bordslyster, 1800-tal. Sengustaviansk stil.

Mässing, marmor och glas. Behängd med slipade glasprismor. För två ljus (den tredje ljushållaren har fallit av). Höjd 53 cm.

Något slitage. Nagg. En avvikande prisma. Kompletterad. En prisma saknas. En ljushållare sned.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38