SKÅP, "589-029", David Rosén för Nordiska Kompaniets "FUTURA"-serie, Nyköping, brickmärkt.

Mahogny. Tvådelad förvaringsmöbel. Underskåp, modell (separat benämnt "583-040"). Invändig back. Överskåp, med dörrspeglar försedda med reliefdekor. Modellen formgiven 1949 och återgiven I Nordiska Kompaniets produktkatalog över "FUTURA"-möblerna (medföljer ej). L 112, b 48, h 80 + 98.

Blekt. Repor samt bruksslitage. Överskåp med fuktfläck på ovansidan.

Proveniens

Inköpt 30 september 1950 hos Herman Meeths Aktiebolag, Göteborg. Kvitto medföljer.

"NK presenterar en ny möbelfamilj - Futura

En ny möbelfamilj har sett dagens ljus vid Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping. Den nya familjen består tills vidare av 24 medlemmar, som står beredda att på bästa sätt uppfylla kraven på praktisk användbarhet, bekvämlighet och varför inte också skönhet. Att alla familjemedlemmarna är i bästa kondition och spänst, det borgar namnet NK för.

Futura är en okonventionell familj, som villigt tjänar den moderna människans liv i bostaden. Samtidigt har emellertid de 24 medlemmarna en korrekt och sober hållning och är väl medvetna om att möblernas främste uppgift är att vara en harmonisk bakgrund till deras herre, människan. Karakteristiskt för Futura är också att de olika medlemmarna kan utnyttjas på olika sätt allt eftersom livet i hemmet förändras eller deras ägare flyttar från en bostad till en annan. Möblerna är okonventionella också i den bemärkelsen att de går lika bra att kombinera samman med lätta, ljusa seriemöbler av typen Triva, som med ärevördiga gamla möbler i mörkare färgtoner. Möblernas varma mahognyfärg kontrasterar behagligt mot den ljusa björken eller almen, samtidigt som den naturligt smälter samman med de gamla möblernas varma och mjuka toner.

För den konstnärliga utformningen av futura svarar möbelarkitekten David Rosén på NK:s ritkontor i Stockholm.

Det konstruktiva detaljarbetet har bedrivits i intimt samarbete med verkstäderna i Nyköping, där möbelarkitekten Yngvar Sandström varit kontaktman.

Nyköping i september 1949"

Ur Elias Svedbergs förord i "FUTURAS produktkatalog, Esselte Stockholm, 1949, sid 3.

Utropspris
2 000 SEK