Madeleine Pyk – en samling F769

replica

replica

Olja på pannå ca 99x68 cm

Obetydligt ytslitage. Repor.

Originalet målat 1555.
Finns placerat på stadsmuseet i Kessel

Vilhelm I, prins av Orange, greve av Nassau (1533-1584) var den främsta ledaren för den holländska revolten mot spanjorerna som satte igång åttioåriga kriget och resulterade i Förenta provinserna formella självständighet 1648.
William, en rik adelsman, tjänade ursprungligen vid den spanska regentens hov. Missnöjd med bristen på politisk makt för den lokala adeln och den spanska förföljelsen av nederländska protestanter, gick William med i det holländska upproret och vände sig mot sina tidigare mästare. Den mest inflytelserika och politiskt kapabla av rebellerna ledde han holländarna till flera militära framgångar i kampen mot spanjorerna. Han förklarades fredlös av den spanske kungen 1580 och mördades av Balthasar Gérard i Delft vid en tidpunkt då Vilhelms popularitet höll på att avta.

William av Orange är också allmänt känd som William den tyste. Det finns flera förklaringar till ursprunget till detta smeknamn. Det vanligaste är att han sällan uttalade sig tydligt om kontroversiella frågor vid domstolen eller offentligt, eller (av vissa källor) till och med helt undvek att tala om sådana ämnen.

I Nederländerna är han också känd som Vader des vaderlands, "Faderlandets fader", och den holländska nationalsången, Wilhelmus, skrevs till hans ära.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13