Skål, försilvrad koppar repoussé, Västra Asien, omkring år 1900.

Rund form med olika figurala kartuscher och palmetter. Diameter 39 cm, höjd 16 cm.

Ställvis något slitage, anlöpningar och smärre bucklor.

Utropspris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13