Skål, försilvrad koppar repoussé, Västra Asien, omkring år 1900.

Rund form med olika figurala kartuscher och palmetter. Diameter 39 cm, höjd 16 cm.

Ställvis något slitage, anlöpningar och smärre bucklor.

Klubbat pris
4 800
458
521
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
4 jan 19:51
4 800 SEK
4 jan 19:50
4 500 SEK
4 jan 19:49
4 000 SEK
1 jan 19:21
2 000 SEK
29 dec 2025 23:25
1 000 SEK
29 dec 2025 1:26
300 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13