Smörlampor, 2 st, silver,Tibet, 1800-tal.

Höjd 22,5 cm och ca 12,5 cm. Sammanlagd vikt 561 g.

Åldersrelaterat slitage. Den mindre med något sned kuppa. Enstaka smärre bristningar och lagningar.

Proveniens

Oppi Untrachts samling

Borgå museum, 9.7 - 12.9.1993
Östasiatiska museet, Stockholm 12.2 -30.4. 1994.

Utropspris
800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13