Höjd 22,5 cm och ca 12,5 cm. Sammanlagd vikt 561 g.
Åldersrelaterat slitage. Den mindre med något sned kuppa. Enstaka smärre bristningar och lagningar.
Oppi Untrachts samling
Borgå museum, 9.7 - 12.9.1993
Östasiatiska museet, Stockholm 12.2 -30.4. 1994.