Sabel, svensk, 1800-talets andra hälft för officer, med balja

Böjd klinga med förstärkt rygg. Fäste av mässing med Carl XV:s krönta namnchiffer. Kavel av läder. Längd 87 cm.

Åldersrelaterat slitage. Kavellindning saknas.

Klubbat pris
2 400
229
260
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (11 bud)
7 jan 17:18
2 400 SEK
7 jan 12:44
2 200 SEK
7 jan 12:44
2 200 SEK
7 jan 12:43
2 000 SEK
7 jan 12:43
1 900 SEK
3 jan 22:49
1 800 SEK
3 jan 22:40
1 200 SEK
3 jan 20:02
1 100 SEK
2 jan 18:56
1 000 SEK
2 jan 4:13
800 SEK
31 dec 2025 5:09
500 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13