Matta, semiantik Nain, centrala Iran, ca 290 x 157 cm

Omkring 1900-talets mitt. Benvit botten med stora polykroma blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med växtranka.

Smärre slitage.

6 000
569
651
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
5 jan 8:05
6 000 SEK
29 dec 2025 0:34
5 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58