Matta, antik Amritsar, norra Indien, ca 460 x 365 cm

Omkring 1880. Benvit botten med stora palmett - och bladformationer. Bred palmett- och bladranka.

Slitage. Lagningar.

Införselmoms

Jämför Sotheby's New York, "Classic Design: Furniture, Silver & Ceramics", 7-17 Oktober 2022, katalognummer 131

Auktionen avslutas
22 timmar 47 minuter
15 000
1 433
1 627
Utropspris
60 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 15 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
4 jan 17:59
15 000 SEK
4 jan 17:58
8 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H35