Gallerimatta, antik Malajir, Västra Persien, ca 560 x 200 cm.

Omkring 1910. Röd spegel med tre sammankopplade mörkblå medaljonger och hörnornament. och stiliserande underornament. Bredhuvudbård med stiliserad ranka.

Slitage. Lagningar.

Införselmoms

Utropspris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13