Matta, antik Beshir, Västra Turkmenistan, ca 597 x 240 cm

Omkring 1850-1880. Mörkblå botten med stort polykromt heratimönster. Bred mörkblå huvudbård med växtmotiv.

Slitage. Lagningar.

Införselmoms

10 000
955
1 085
Utropspris
20 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
5 jan 9:25
10 000 SEK
5 jan 1:20
8 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13