Droppslipad diamant 1.20 ct, M/si2 enligt medföljande GIA report nr 6442301696. Laserinskription. Smaragdslipad diamant 1.31 ct L/vs1 enligt medföljande report IGI nr 560243068. Lserinskription. Sidostenar briljantslipade diamanter totalt ca 0.30 ct. Hänge mått ca 17 x 13 mm. Längd ca 43 cm. Totalvikt 7 g.
Obetydligt ytslitage.