Allan Ebeling

(Sverige, 1897-1975)
Allan Ebeling
(Sverige, 1897-1975)

Bord med olika kakelplattor, Torshälla, 1900-talets mitt.

Flerfärgade olika kakelplattor i glaserad keramik med motiv av bl a ansikten och kattdjur, varav 4 st signerade AE. Monterade i underrede av ek, 59 x 74 cm, höjd 58,5 cm.

Helhetsintrycket är gott med normalt bruksslitage.

Proveniens

Familjen Riltons Ebeling-samling, Torshälla.

300
28
33
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
31 dec 2025 5:33
300 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77