Allan Ebeling

(Sverige, 1897-1975)
Allan Ebeling
(Sverige, 1897-1975)

Väggrelief, stilleben, målad terrakotta, Torshälla.

Fyra delar, motiv med musikinstrument, signerad AE. 56 x 80 cm, totalt inkl ram 65,5 x 90 cm.

Lagningar.

Proveniens

Familjen Riltons Ebeling-samling, Torshälla.

Per Hjertzell, "Allan Ebeling", Föreningen Ebelingmuseets Vänner, Eskilstuna 2004, reliefen avbildad, sid 61.

1 100
105
119
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
11 jan 21:08
1 100 SEK
5 jan 18:14
1 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13