Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORD samt KARMSTOL, jugend, tidigt 1900-tal.

Mahogny. Skrivbordet med intarsiadekor. 3 lådor i sargen samt 2 hutschar med lådinredning. L 148, b 78, h 78. Karmstol med sits klädd i grönt sammet.

Slitage, ställvis hårt, repor. Två lådor låsta i öppet läge. Karmstol ostadig. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK