Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

Bordslampa, porslin, Tyskland, 1900-tal

En bordslampa i empirestil med förgyllda detaljer. Märkt under foten. Höjd inklusive lampskärmshållare 73 cm.

Smärre slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13