Rökelsehållare, fohund, porslin, Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Famille rose med rosa, gul och grön glasyr. Sittande fohund med liten vas / hållare för rökelse på ryggen, med stirrande blick och blottade tänder. Höjd 22 cm.

Nagg.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13