Madeleine Pyk – en samling F769

Kudde, glaserat lergods, Songdynastin (960-1279).

Halvmåneformad med avfasade hörn. Grön glasyr. Sidorna dekorerade med relief föreställande bland annat lotus. Höjd 9,5, längd 25 cm.

Slitage. Glasyrbortfall. Nagg.

Proveniens

Gift from Swedish archaeologist Johan Gunnar Andersson "Kina-Gunnar" to a Swedish family in the 1920s.

1 500
142
163
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
2 jan 18:15
1 500 SEK
31 dec 2025 6:39
1 000 SEK
30 dec 2025 14:53
500 SEK
30 dec 2025 10:57
450 SEK
29 dec 2025 17:50
350 SEK
29 dec 2025 2:38
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75