Petter Gillberg, bägare, silver, Varberg 1790.

Förgylld invändigt och delvis förgylld utvändigt. Konisk form med dekor av vågband, livet med svisselerad dekor av blommor och blad samt av kartusch under krona. Rund, godronnerad fot. I botten infälld medaljong med porträtt av Fredrik I och valspråket "Gud mitt hopp", daterad 1726. Diameter 15,5, höjd 21 cm. Vikt 450 gram.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13